تبلیغات
[ cb:blog_title ]
شهر با نشاط، مرهم التیام بخش درد های کهنه
ا
به قلم عابدین غلامی کاندید پنجمین دوره شورای شهر اسلام آباد غرب

اسلام آباد جوان : بر اساس نتایج منتشر شده‌ی یک پژوهش سراسری در نشریه پزشکی‌-‌بهداشتی "سلامت"، استان کرمانشاه از نظر شاخص "شادی" در انتهای جدول استان‌ها قرار گرفتە است. بە عبارت دیگر این استان از حیث افسردگی و دلمردگی و نداشتن امید بە زندگی در وضعتی بسیار تاسف‌برانگیز قرار دارد. حال رتبە دوم خودکشی(بنابر اعلام سازمان بهزیستی)  را نیز بدان بیافزائیم عمق این تراژدی آشکارتر می‌شود. اسلام آباد بە عنوان دومین شهر استان در بطن این مسائل قرار دارد. قطعا عوامل اقتصادی چون بیکاری، پایین بودن سطح درآمد خانوارها و انفصال بین اعضای خانواده‌ها به جهت مهاجرت های معیشتی نقش اصلی را در این معضل بزرگ اجتماعی بازی می‌کند. اما از سوی دیگر نباید نقش مسائل فرهنگی را نیز نادیده گرفت و از آنجا که پتانسیل‌های مناسب منطقه‌ای برای کاستن از این "درد مشترک" وجود دارد می‌توان با بهره گیری مناسب از این ظرفیت‌های موجود بخشی از این مصائب را بهبود بخشید. ایجاد "نشاط" در شهر از طرق ذیل الذکر مقدور و با برنامه ریزی دقیق قابلیت تحقق دارد:
ایجاد مسیر سلامت در بلوار یادگار امام( این مورد پیشنهادی بوده و قابل بحث می‌باشد) برای برنامه های ورزش همگانی و خانوادگی شامل دو، پیاده روی و دوچرخه سواری که می‌تواند برای تشویق بیشتر با برگزاری مسابقه و اهدا جوائز همراه باشد(بهره گیری از کمک کلیه نهادها و ادارات و همچنین واحدهای صنفی و اقتصادی خصوصی که مشتاق و متمایل به تبلیغ واحدهای خود می‌باشند و حاضر به مشارکت می‌باشند)
همچنین در نظر گرفتن مسیر کوه‌پیمائی از زیارتگاه عباسعلی تا محدوده کاجستان سه‌راهی ملاوی. که علاوه بر تحقق هدف مورد نظر این فضای سبز متروک را به یک تفرجگاه پر رونق و خانوادگی تبدیل می‌کند( از آنجائیکه که هزینه زیادی صرف محوطه سازی آن صورت گرفته است و البته نیاز به ایجاد به تغییراتی در مسیر جاده و دسترسی به آن لازم می‌باشد)
فرهنگ کُردی منطقه هسته مرکزی هویت ایرانی ما را تشکیل می‌دهد و امروز موسیقی ما در سطح جهانی می‌درخشد و نمایش های آئینی‌ و بازی‌های اصیل کُردی و رقص سنتیمان زینت بخش جشنواره‌ها و مراسمات کشوری می‌باشد، اما در خود منطقه بسیار مهجور است که در صورت داشتن اهتمام، اسلام آباد از موقعیت ممتازی برای مرکزیت فرهنگی و هنری در این زمینه برخوردار است که هم موجب نشاط است و هم قدمی برای توسعه گردشگری فرهنگی می‌باشد.
بی دلیل نیست که ازدحام و تشویش سطح شهر موجب نامگذاری بازاری به نام بمبئی شده است. در و دیوار شهر به چرک نویس و تخته سیاه کلاس اول ابتدائی بدل شده است. هرکس در نصب تابلو و تبلیغات و دلنوشته و شعار و... راه خود را می‌رود. این در حالیست که در همه جا قاعده و قانون دارد. نمی‌گوئیم همچون یک شهر اروپائی بلکه با الگو گرفتن از نمونه های فراوان در شهرهای خودمان می‌توان بر اصلاح و اجرای قوانین و مقررات موجود پای فشرد و با همدلی و همراهی شهروندان عزیز بر این هیاهو و بی نظمی غلبه کرد و با کاستن از این آلودگی شدید "بصری" بر این همه "دلمردگی" و "افسردگی" رنگی از "نشاط" و "شادی" کشید.


علی باقری دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 02:47 ب.ظ نظرات()