تبلیغات
[ cb:blog_title ]
عابدین غلامی:شهر را ارادە‌ی مردمانش می‌سازد
ا
اسلام آباد جوان : یادداشتی بە قلم عابدین غلامی . 
برای خیلی‌ها ممکن است پیش بیاید کە با خودشان می‌گویند چرا از بین این همە کشور و قارە در این کشور و شهر و دیار بە دنیا آمدە‌ایم کە اینگونە مشکلاتی داریم  و آرزو می‌کنیم کە مثلا در آلمان، کانادا و یا فلان کشور پیشرفته متولد شدە بودیم و... 
اما این موضوع را در نظر نمی‌گیریم که همه جای جهان زمین خداست و همه‌ی آن دارای استعدادها و مواهب خاص خویش است و آنچه که امروز به عنوان پیشرفت و تعالی در کشورهای توسعه یافته شاهد آن هستیم محصول تلاش و پشتکار مردمان ساکن آنجاست و وقوع چنین امری برای همه کشورهای دیگر ممکن و میسر است؛ اما بدون زحمت و سخت‌کوشی و داشتن تعهد و برنامه ریزی مبتنی بر دانش و تخصص مقدور نیست. بحث را از سطح کلان جهانی به مصداق ملموس‌تر آن در کشور خودمان محدود کنیم. امروز در جای‌جای ایران، نمونه‌های خوبی از تغییر و بهبود وضعیت معیشت و محیط زندگی مردم به چشم می‌خورد که جدای از برخی معادلات سیاسی و ملی، اصل پیشرفت حاصل شده محصول خواست، اراده و حرکت جمعی مردم آن شهرهاست. از تبریز و اصفهان به عنوان دو نمونه برجسته برای مثال این مدعا که بگذریم؛ همدان شهری نزدیک‌تر به ماست که روزگاری به عنوان یکی از مناطق استان پنجم، زیر مجموعه‌ای از کرمانشاه  بوده است ولی امروز نه تنها عنوان جایگاه "مرکزیت منطقه‌ای غرب کشور" را از کرمانشاه گرفته بلکه در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی یک سر و گردن از ما بالاتر قرار دارد. پیشرفت تک تک شهرهای ایرانِ عزیز، خواست قلبی و البته باعث افتخار برای ماست. اما مسئله اینجاست که چرا چنین پیشرفتی به عنوان یک آرزوی دیرینه به خواستی جمعی، توام با میل و  اراده‌ای عملگرایانه در میان مردمان این استان و مشخصاً شهر عزیزمان اسلام آباد بدل نگشته است. مجددا یادآوری می‌کنم که منظور این نوشتار سلب مسئولیت از حاکمیت و مجموعه مسئولین امر نیست بلکه مراد یادآوری موکد این نکته است که پایه‌های پیشرفت، بر "مسئولیت شهروندان" استوار می‌گردد و هنگامی که مجموعه افراد این جامعه در یک باور جمعی در برابر وضعیت موجود، مطالبه گرانه در صحنه عمل حضور داشته داشته باشند و از کلیه توان خویش که مهم‌ترین آن ایفای نقش انتخاباتی در شکل دادن به نهادهای حاکمیت است، به خوبی بهره گرفته و از روز نخست تا پایان هر دوره با نظارتی دقیقی و روحیه‌ای مطالبه‌گر و البته رویکردی عقلانی حضور داشته باشند، قطعا "مسئولینی پاسخگو" را بر مسند کار خواهیم یافت که همواره و در همه حال خود را ذیل نگاه تیزبین مردم می‌بینند. مسلم است شرکت در فرایند انتخابات اعم از مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان و شوراها اگر در یک دوره کوتاه و محدود به ایام انتخابات بوده و پس از آن رها کردن همه چیز به امان خداوند باشد؛ نتیجه‌ای مثبت و موثر برای بهبود وضعیت موجود در پی نخواهد داشت. 
برای داشتن آینده‌ای پر امید و سرشار از "نشاط" و موفقیت برای دیار کهن و سرافرازمان، انتخاب‌های خویش را هوشمندانه و مبتنی بر معیارهای تعهد ،تخصص،  تجربه، شجاعت ، صداقت و پاک‌دستی قرار داده و با نظارت دقیق و مطالبه‌گری در چارچوب قانون به فرجام نیک برسانیم.


علی باقری شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 10:11 ق.ظ نظرات()